Vīnakalna pilskalns

                                     Vīna kalna pilskalns


Vīna kalna pilskalna apkārtne jau ilgi ir bijusi tūristu un parastu gājēju iemīļots apskates objekts. Kā viens no nedaudzajiem Klintaines pagasta pilskalniem, tas sevī slēpj dziļu vēsturi. Lai gan tagad  pilskalna vēsturiskais veidojums ir stipri mainīts un postīts, tas sniedz  nelielu ieskatu par laikiem, kad senā baltu cilts latgaļi šeit veidoja savu dzīves telpu.

                                  Pilskalna izveidošanās

 Par Vīna kalnu sauc vairāku kokiem apaugušu Daugavai 
paralēlu kalnu virkni, kas sākas 200 m uz ZA no Stukmaņiem savukārt Vīna kalna pilskalns atrodas kalnu virknes DR galā 300 m uz ZA no Stukmaņiem (skat.12.att.). Pilskalna ZA pakājē ir Vīna kalna mājas.


12. att. Vīna kalna pilskalns no D puses. Autores  foto. Uzņemts 2015. g. 29.novembrī

Pilskalna vēsturiskā izveidošanās ir datējama ar agro  metālu laikmetu Latvijas teritorijā (~ 1500. g. p. m. ē- 500. g. p. m. ē), kad to sāka apdzīvot senie latgaļi. 
         Vīna kalna pilskalns ierīkots ZR-DA virzienā orientētā kalnā, kurā kādreiz ierīkotas muižnieku kapenes, tāpēc tā reljefs ievērojami pārveidots. 
      Vīna kalna pilskalna augstums atšķirās-R , Z un A pusē pilskalns paceļas 15 m augstumā, bet uz DA tas ir daudz augstāks. 
  •   Plakumam ir gareni  izlīdzināta, ovāla forma, tā garums ir 60 m, bet platums - 20 m. Sānu nogāzes ir stāvas. 
  • Pilskalnam ir divas dažāda izmēra terases. Pirmā terase ir 10 m plata, kura atrodās pilskalna ZR galā 3 m zem plakuma līmeņa. Otrā terase ir 15*30 m liela un atrodas 9 m zem plakuma līmeņa. 
  • Šajā terasē nav konstatēts kultūrslānis, tāpēc terasei nav bijusi priekšpils nozīme.
                            
                                         Apdzīvotība

  • Pilskalna apdzīvošanas laiks nav precīzi datējams, taču pēc arheoloģiskajiem izrakumiem, kuros atrastas bezripas trauku lauskas, krama šķemba un ugunī dedzis akmens kalts, konstatējams, ka pilskalnu apdzīvoja senie latgaļi agro metālu laikmetā (~ 1500. g. p. m. ē - 500. g. p. m. ē).

                                 Arheoloģiskie izrakumi

  • Arheoloģisko izrakumu gaitā DR nogāzes nobrukuma zemes slāņos tika atklāts pilskalna apliecinošs kultūrslānis un bezripas keramikas lauskas. 
  • 2007. gada 31. martā arheologs Andris Grīnbergs atklāja piecus bedrīšakmeņus.

                      Vīna kalna pilskalna statuss mūsdienās

  •  Vīna kalna pilskalns atrodas Pļaviņās Klintaines pagastā. Pilskalns reģionāli  ir skaitāms pie Vidzemes pilskalniem un  iekļauts Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā  (Nr.115.)
  • Mūsdienās Vīna kalna pilskalna teritorija ir vairāku personu privātīpašumā - īpašums ar kadastra nr. 32580090049 „Vīnakalns 2” pieder Lindai un Andrim Lipšiem, savukārt, īpašums ar kadastra nr. 3258009009 „Vizbuļi” – Kristīnei Ginaitei, bet īpašums ar kadastra nr. 32580090099 „Skaistkalne” – Antrai Galiņai.


   Attēli



13. att.Vīnakalna pilskalna plakums ar 13.-17.gs. Stukmaņu muižas baronu kapavietām. Uzņemts 2015. g. 29.novembrī






  













Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru